Paragraf Soruları Çözme Teknikleri

Paragraf sorularını çözerken günlük yaşantımızda okumanın önemini bir kere daha hatırlıyoruz. Kelime haznemizin zenginliği en önemli yardımcı unsurlardandır. Özellikle sınavda Türkçe anlam bilgisi soruları Türkçe testinin %75-%80’ini oluşturuyor. Bu yüzden her gün mutlaka ya deneme çözülmeli ya da en az 40 paragraf çözmelisiniz. Ne kadar çok soru çözerseniz o kadar çözüm tekniklerini geliştirir ve soruları çözmek daha kolay hale gelir.

Paragraf sorularını çözerken bunlara dikkat etmeyi unutma;

  • Önce motivasyon:

Yeterli motivasyona sahip değilseniz, paragraf sorularını çözerken zorlanabilirsiniz. Özellikle odaklanmana engel olacak her şeyi etrafından uzaklaştırarak işe başlayabilirsiniz.

  • Sorunun senden ne istediğine odaklan:

Sorunun kökü ve senden isteneni iyi anlamalısın. Eğer dikkatli okumazsan olumsuz ifadeleri olumluymuş gibi görüp sınavda yanlış yapabilirsiniz.

  • Paragrafın ana fikrini çıkar:

Genellikle paragrafın ilk cümlesi yazarın temaya, son cümlesi ise ana düşüncesine değindiği yerdir. Buna dikkat eder paragraf sorusunu bir kere daha okumak isteyebilirsiniz.

  • Tüm şıkları okumadan soruyu cevaplama:

Soruyu okumadan önce şıkları okumanız paragraf hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Şıkları okumakta aceleci davranırsanız soruyu net anlamanızı sağlayabilir.

Bunları uygulamanın yanında sizlerde çalışmalarınız sırasında kendinizce taktikler oluşturabilirsiniz.  Paragraf sorularını daha çok egzersize benzetin ve her gün en az 40 tane çözülmesi bu soruları tanımanızı çok daha kolay çözmenizi sağlayacaktır.

Diğer Yazılar

2021 TYT-AYT DEĞERLENDİRMELERİ

Matematik Matematik TYT alışılmis Tyt standardının biraz dışında zorlukta hazırlanmış. Ama sınavdan sonra klasik ‘yapan yapıyor...

Paragraf Soruları Çözme Teknikleri

Paragraf sorularını çözerken günlük yaşantımızda okumanın önemini bir kere daha hatırlıyoruz. Kelime haznemizin zenginliği en önemli...